آموزش شروع World of Warcraft

در این مطلب قصد داریم تا با هم به آموزش شروع World of Warcraft، یکی از محبوب‌ترین عناوین نقش‌آفرینی آنلاین بپردازیم. برای شروع به چه چیزهایی نیاز خواهید داشت؟ کدام نسخه را باید خریداری کنید؟ کدام سرور و رلم را باید انتخاب کنید؟ کدام ریجن برای ایران بهتر است؟ بهترین و ارزان‌ترین راه خرید اشتراک WoW چیست؟ در این مطلب جامع به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

این آموزش به دو قسمت تقسیم می‌شود. آموزش مختص به بازی در سرورهای رسمی بلیزارد، و آموزش مختص به بازی در سرورهای غیررسمی یا شخصی. نکات مهمی که باید بدانید این است که سرورهای بلیزارد پولی هستند و برای بازی کردن باید ماهانه مبلغی بپردازید، اما در عوض می‌توانید آخرین نسخه از بازی را در سرورهای رسمی تجربه کنید. سرورهای شخصی اما کاملا رایگان هستند، ولی هیچ کدام آخرین نسخه از بازی نیستند. عنوان World of Warcraft دارای بسته‌های الحاقی متعددی است و سرورهای شخصی معمولا بر اساس یک پچ یا بسته الحاقی از بازی هستند. به عنوان مثال سرور معروف وارمین (Warmane) بر اساس پچ 3 بازی یا همان بسته الحاقی Wrath of the Lich King است. البته یک سرور دیگر نیز دارد که زیاد مشهور نیست.

آموزش شروع World of Warcraft در سرورهای رسمی بلیزارد:
سرورهای رسمی بلیزارد در حال حاضر به دو دسته Retail و Classic تقسیم می‌شوند:
 1. سرورهای اصلی بازی World of Warcraft (یا WoW Retail که در حال حاضر پچ Dragonflight آخرین پچ ارائه شده است). این سرورها با ارائه بسته‌های الحاقی و آپدیت‌های جدید به روزرسانی می‌شوند.
 2. سرورهای بازی World of Warcraft Classic. سرورهای کلاسیک به 3 دسته تقسیم می‌شوند:
 • رلم‌های کلاسیک Era: این رلم‌ها در آینده آپدیتی دریافت نخواهند کرد و در یک پچ مشخص باقی خواهند ماند. به عنوان مثال رلم‌های Era کلاسیک پچ 1.13.
 • رلم‌های کلاسیک فصلی (Seasonal): این رلم‌ها معمولا هر چند ماه یک بار پچ جدیدی دریافت می‌کنند و دارای چرخه زمانی مشخصی هستند. پس از پایان چرخه نیز ریسِت می‌شوند. به عنوان مثال رلم‌های Season of Mastery یا Season of Discovery.
 • رلم‌های کلاسیک Progressive: این رلم‌ها به مرور زمان محتوا و آپدیت‌های جدیدی دریافت خواهند کرد. به عنوان مثال Wrath of the Lich King Classic.

سرورهای ذکر شده در بالا Live نامیده می‌شوند. در مقابل سرورهای PTR (یا In Development) نیز وجود دارند که مخصوص تست بازی هستند و هیروها ممکن است بعد از مدتی حذف شوند. این سرورها برای تست آپدیت‌های جدید بازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکته اول و مهم‌ترین چیز برای شروع بازی در سرورهای بلیزارد، انتخاب ریجن است. از بین ریجن‌های در دسترس برای ما که شامل آمریکا و اروپا هستند باید یکی را انتخاب کنید. هزینه‌ای که ماهانه پرداخت خواهید کرد، بر اساس ریجن انتخابی متغیر خواهد بود. اکثر ایرانی‌ها در ریجن اروپا بازی می‌کنند، چراکه معمولا نسبت به آمریکا دارای پینگ بهتری است و برای فروش توکن (گیم‌تایم) بسیار مناسب‌تر است. اگر اکانت شما صرفا برای کسب درآمد یا به اصطلاح فارم کردن استفاده می‌شود، اکیدا توصیه می‌شود اکانت با ریجن ایران، ترکیه یا روسیه نسازید چراکه بعدا برای فروش توکن و گیفت کردن آن به مشکل خواهید خورد. در غیر این صورت، ترکیه ارزان‌ترین ریجن از نظر خرید گیم‌تایم ماهانه شما خواهد بود.

ریجن‌بندی در بلیزارد یا همان Play Region (با آپدیت و تغییرات جدید بتل‌نت Social Region و Play Region یکی شدند):
 • آمریکا: برای پلیرهای ساکن آمریکای شمالی، آمریکای لاتین، آمریکای جنوبی، استرالیا، و نیوزیلند
 • اروپا: برای پلیرهای ساکن در اتحادیه اروپا، اروپای شرقی، روسیه، آفریقا، و خاورمیانه
 • آسیا: برای پلیرهای ساکن کره جنوبی، تایوان، هنگ‌کنگ، و ماکائو
 • و البته چین که دارای ریجن و لانچر مختص به خود است (!)
خب حالا مراحل زیر را برای ساخت اکانت انجام دهید:
 1. به آدرس Battle.net رفته و با وارد کردن مشخصات خود یک حساب کاربری برای خود بسازید. نیازی به وارد کردن شماره موبایل نیست. (از یک ایمیل معتبر و در دسترس استفاده کنید چراکه بعدا به آن نیاز خواهید داشت. همچنین اگر قصد فروش اکانت در آینده را دارید، بهتر است از یک ایمیل جدید استفاده کنید). نکته بسیار مهم این‌جا این است که از یک V P N معتبر استفاده کنید که بعدا به آن دسترسی داشته باشید. ریجن اکانت شما این‌جا مشخص می‌شود. توصیه می‌شود که از V P N  یکی از کشورهای اروپایی استفاده کنید. توصیه می‌شود از پروکسی یا V P N نامعتبر، به خصوص افزونه‌های مرورگر استفاده نکنید. نکته بسیار مهم دیگر که باید مدنظر داشته باشید این است که اسم اکانت را ترجیحا یک اسم خیالی و غیرواقعی انتخاب کنید. به خصوص اگر در آینده قصد فروش اکانت خود را دارید. در مراحل بعد اطلاعات خواسته شده را وارد کنید. (تاریخ تولد، ایمیل، پسوورد، بتل‌تگ و …). نیازی به وارد کردن شماره موبایل نیست.

آموزش شروع World of Warcraft

آموزش شروع World of Warcraft

2. نهایتا و در صورتی که مشکلی ایجاد نشود، با تصویر بالا رو به رو خواهید شد. پس از ساخت اکانت، باید گیم‌ تایم و Dragonflight را خریداری کنید. در صورتی که می‌خواهید بازی را به صورت آزمایشی امتحان کنید، این امکان وجود دارد که تا لول 20 هر تعداد هیرو که خواستید بسازید و بازی کنید. پس در این صورت نیازی به پرداخت هیچ هزینه‌ای نیست. اگر می‌خواهید در سرورهای کلاسیک بازی کنید، تنها خرید گیم‌تایم کافی‌ست. البته بدون خرید Dragonflight نیز می‌توانید تا لول 50 بازی کنید. به این معنی که تمامی محتوای بازی تا پچ قبل از Dragonflight برای شما در دسترس خواهد بود. توجه داشته باشید که ریجن گیم‌ تایم یا Dragonflight خریداری‌شده حتما مطابق ریجن اکانت شما باشد.

گیم‌ تایم با توجه به تغییرات اخیر بلیزارد تنها به صورت 60 روزه و با روش‌های زیر قابل تهیه است: (البته گیم‌ تایم 30 روزه نیز به صورت معدود توسط برخی خرده‌فروشی‌ها به فروش می‌رسد که با توجه به قیمت بالا خرید آن توصیه نمی‌شود.)

3. نسخه ویندوز لانچر بتل‌نت را دانلود کنید. نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور خود را وارد کنید و سپس از طریق لانچر اقدام به دانلود بازی کنید. پس از اتمام دانلود، سرویس رفع تحریم خود را فعال کرده و سپس وارد بازی شوید. (با توجه به محدودیت‌های جدید اینترنت، بسته به ISP شما ممکن است برای دانلود نیز نیاز به V P N داشته باشید. البته در اکثر موارد نیازی نیست.)

آموزش شروع World of Warcraft

آموزش شروع World of Warcraft

4. پس از ورود موفقیت‌آمیز باید یک رلم انتخاب کنید. از بین رلم‌های موجود در تب English یک رلم را از بین رلم‌های با جمعیت بالا، متوسط و یا پایین به دلخواه انتخاب کنید. توجه داشته باشید که شخصیت‌های ساخته‌شده تنها در رلم انتخابی شما قابل بازی خواهند بود. برای اطلاع از جمعیت رلم‌ها و کمک در انتخاب رلم می‌توانید به سایت‌هایی نظیر WowRealmPopulation یا WowAnalytica مراجعه کنید.

گیم تایم و Dragonflight را می‌توانید از فروشگاه سایت ما با قیمتی مناسب تهیه کنید.

توجه: متاسفانه از آن‌جایی که بلیزارد یک شرکت آمریکایی است و به دلیل تحریم‌ها، همانند بسیاری از شرکت‌های دیگر، آن‌چنان رابطه خوبی با ایران ندارد. و از زمان انتشار اولین بسته الحاقی از بازی تاکنون در مقاطع زمانی مختلف مشکلاتی برای کاربران ایرانی در خدمات ارائه شده به وجود آمده است. در حال حاضر مدتی است که سرورهای بلیزارد به آمازون منتقل شده‌اند و برای دسترسی به بازی باید حتما از یک سرویس رفع تحریم مناسب استفاده کنید. البته خوشبختانه تنها سرورهای Dragonflight (Live) این مشکل را دارند و سرورهای Wrath of the Lich King Classic همچنان برای اکثر ISPهای ایرانی بدون مشکل هستند.

آپدیت: طبق گزارشات کاربران و مشاهدات، تقریبا تمامی ISPهای ایرانی بدون استفاده از سرویس رفع تحریم در ورود به بازی مشکل خواهند داشت. اگر مشکلاتی همچون پر شدن نوار Loading تا حدود 80 الی 90 درصد و خطای World Server is Down را دارید. یا خطای Transfer Aborted پس از استفاده از هارت‌استون یا تلاش برای ورود به دانجن یا منطقه دیگری را مشاهده می‌کنید، به دلیل قرار گرفتن آی‌پی‌های ایرانی در لیست سیاه سرور بلیزارد است. و تنها راه آن استفاده از سرویس‌های رفع تحریم است.

آپدیت 2: متاسفانه سرورهای رلم‌های World of Warcraft Classic (رلم‌های Era) نیز در AmazonAWS قرار دارند و از این به بعد تنها راه ورود به آن‌ها استفاده از سرویس‌های رفع تحریم است. و تنها رلم‌های World of Warcraft Burning Crusade بدون به‌کارگیری سرویس‌های رفع تحریم قابل دسترسی هستند.

آپدیت 3: برای بازی در رلم‌های World of Warcraft Classic Season of Mastery نیز همانند WoW Classic نیاز به یک سرویس رفع تحریم خواهید داشت.

آپدیت 4: برای بازی در رلم‌های Wrath of the Lich King Classic نیز بر روی اکثر ISPهای ایران نیاز به یک سرویس رفع تحریم خواهید داشت.

آپدیت 5: (در رابطه با سرور وارمین) مدتی است که متاسفانه دسترسی به سرور وارمین با اکثر ISPهای ایرانی امکان‌پذیر نیست. البته ممکن است با اینترنت همراه برخی اپراتورها بتوانید بدون مشکل لاگین کنید. طبق گزارشات کاربران، برای عده‌ای لاگین در رلم آیسکرون و برای عده‌ای دیگر رلم لردران بدون استفاده از سرویس‌های رفع تحریم امکان‌پذیر است، اما بعضی مواقع به صورت اتفاقی از سرور دیسکانکت می‌شوند. توصیه ما این است که از یک ابزار گذر از تحریم غیر رایگان و معتبر استفاده کنید. به هیچ عنوان از کاهش پینگ‌های رایگان استفاده نکنید چون این برنامه‌ها در دسترس عموم هستند و در صورتی که کسی از این ابزارها برای Botting, Exploit, Cheating یا عملی که خلاف قوانین وارمین باشد (ToS Violation) استفاده کند، امکان بن شدن شما بسیار زیاد است. و در این موارد معمولا بن دائم یا طولانی مدت خواهد بود.

آپدیت 6: (5 تیر 1402 – در رابطه با سرور وارمین) طبق آخرین بررسی ما و مشاهدات کاربران، دو رلم آیسکرون و لردران بر روی برخی از ISPها بدون مشکل و نیاز به سرویس رفع تحریم قابل دسترسی هستند. اگر از V2ray + Proxifier استفاده می‌کنید، می‌توانید در Proxifier پورت و آی‌پی مربوط به هر رلمی که لاگین هستید را در مقابل WoW.exe مشاهده کنید. بنابراین اگر رنج آی‌پی یا پورت یکی از رلم‌ها یا هر دو رلم در ISP (شرکتی که اینترنت خود را از آن خریداری کرده‌اید) بسته شده باشد، قادر به لاگین شدن نخواهید بود و نیاز به سرویس رفع تحریم خواهید داشت.

آپدیت 7: پس از اینکه مشکلات لاگین به رلم‌های وارمین برای چند ماه کاملا رفع شد، در حال حاضر امکان ورود به رلم آیسکرون (سرور وارمین) طبق مشاهدات برخی کاربران بر روی بعضی ISPها وجود ندارد.

نکته مهم: اگر قصد دارید به همراه دوستان خود بازی را شروع کنید و اکانت جدید بسازید، توصیه می‌شود حتما از سیستم RAF استفاده کنید. با استفاده از RAF یا (Recruit a Friend) یک اکانت زیرمجموعه اکانت دیگر می‌شود و هدایایی به اکانت اصلی تعلق می‌گیرید، از جمله یک ماه گیم‌ تایم رایگان که هر 3 ماه یک بار به صورت نامحدود به اکانت اصلی تعلق می‌گیرد. برای استفاده از RAF با باز کردن قسمت Social (زدن دکمه O) به قسمت Recruit a Friend بروید. سپس Generate a Link را بزنید تا لینکی به شما داده شود. حال اکانت دوم یا دوست شما باید با استفاده از این لینک ثبت‌نام کند تا زیرمجموعه شما شود. توجه داشته باشید که این قابلیت تنها شامل اکانت‌های جدید می‌شود یا اکانت‌هایی که یک سال است گیم‌ تایمی خریداری نکرده‌اند.

آموزش شروع World of Warcraft در سرورهای شخصی (Private):

در مورد سرورهای شخصی، روال ثبت‌نام در وارمین (Warmane) را با هم بررسی می‌کنیم. این سرور از بهترین و فیکس‌ترین سرورهای قدیمی پچ 3 است که بیشترین جمعیت پلیر را دارد.

آموزش ثبت‌نام در وارمین (Warmane):
آموزش شروع World of Warcraft
 1. به آدرس Warmane.com رفته و بر روی Create Account کلیک کنید.
 2. در قسمت Account name یک نام کاربری وارد کنید. برای ورود به بازی نیز از همین نام استفاده خواهد شد.
 3. پسوورد و یک جیمیل معتبر و در دسترس وارد کنید. (تاییدیه ساخت اکانت برای فعال‌سازی به ایمیل وارد شده ارسال خواهد شد.)
 4. در قسمت Forum username هم یک نام کاربری برای انجمن وارد کنید که با نام کاربری شما متفاوت باشد.
 5. با تایید قوانین و شرایط استفاده، بر روی CREATE AN ACCOUNT کلیک کنید تا تاییدیه به ایمیل شما ارسال شود. پس از کلیک بر روی لینک تایید در ایمیل، حساب کاربری شما فعال خواهد شد.
 6. به آدرس Warmane.com بازگشته و بر روی Download کلیک کنید. با انتخاب Wrath of the Lich King به عنوان Expansion بازی و سیستم عامل، بر روی Download کلیک کنید. توجه داشته باشید که لینک دانلود به وسیله تورنت است و باید یکی از نرم‌افزارهای کلاینت تورنت را داشته باشید. اگر نمی‌خواهید از تورنت دانلود کنید یا سرعت آن پایین است، می‌توانید دیتای بازی را از منبعی دیگر دانلود کنید. توجه داشته باشید که نسخه دانلود شده حتما 3.3.5.a باشد. اگر از منبعی به جز وارمین اقدام به دانلود کرده‌اید، به محل نصب بازی و زیرشاخه Data/enUS رفته و فایل realmlist.wtf را با نوت‌پد ویندوز باز کنید. عبارت set realmlist logon.warmane.com را جایگزین کنید و سپس فایل را ذخیره کرده و ببندید.
 7. پس از دانلود، فایل exe را اجرا نموده و با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور وارد بازی شوید.
 8. از بین رلم‌های موجود یکی را انتخاب کنید. پس از ورود به صفحه انتخاب هیرو در رلم انتخابی، توضیحات رلم نمایش داده خواهد شد. به عنوان مثال Blackrock یک رلم تماما PVP است. و یا Lordaeron یک رلم هاردکور با XP Rate یک است.
 9. پس از انتخاب رلم، به صفحه ساخت شخصیت منتقل خواهید شد. با انتخاب نژاد (Race)، کلاس و جناح (Faction) دلخواه خود، یک هیرو ساخته و وارد بازی شوید!

در مورد دیگر سرورهای معروف تنها اشاره‌ای به اسم آن‌ها خواهیم داشت. نحوه ثبت‌نام تقریبا مشابه است.

سرورهای پچ 1: (Vanilla Classic)

سرورهای پچ 2: (The Burning Crusade)

سرورهای پچ 3: (Wrath of the Lich King)

سرورهای پچ 4: (Cataclysm)

 • سرور TwinStar: رلم Apollo 2 (اکثر ISPهای ایرانی تحریم هستند و نیاز به سرویس رفع تحریم خواهید داشت.)
 • سرور Whitemane

سرورهای پچ 5: (Mists of Pandaria)

 • سرور TauriWoW: دو رلم Evermoon و Crystalsong (اکثر ISPهای ایرانی تحریم هستند و نیاز به سرویس رفع تحریم خواهید داشت.)

سرورهای پچ 7: (Legion)

 • سرور FireStorm (اکثر ISPهای ایرانی تحریم هستند و نیاز به سرویس رفع تحریم خواهید داشت.)
 • سرور WoWFreakz: رلم Felsong

سرورهای پچ 9: (Shadowlands)

توصیه می‌شود پس از انجام این مراحل، برای آشنایی کلی با دنیای وارکرفت و مفاهیم اولیه بازی، آموزش مقدماتی World of Warcraft را از قسمت مطالب آموزشی مطالعه کنید.

آخرین آپدیت مطلب: 21 اسفند 1402

تاریخ انتشار: 02/04/2021

آخرین ویرایش: 11/03/2024

خرید گیم‌تایم و آخرین بسته الحاقی World of Warcraft با قیمتی مناسب از فروشگاه سایت
به اشتراک‌گذاری مطلب:
نظرات
0 0 امتیازات
امتیازدهی
اشتراک
به من خبر بده
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین‌ها
جدیدترین‌ها برترین‌ها
بازخوردهای درون‌متنی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
ata
ata
11 ماه پیش

سپاس و قدر دانی بابت اطلاعات دقیق